Mapování studánek

studánka V kapradi


 Studánky a prameny na Vysočině zatím naštěstí nikdo nedokáže sečíst. Je jich naštěstí zatím ještě mnoho. V projektu Zapomenuté studánky se je snažíme mapovat, propagovat jejich ochranu a obnovu. Vzhledem k situaci s pitnou vodou je budeme v budoucnosti všechny potřebovat. 

Víte o studánce? Budeme moc rási za veškeré informace. Každá zpráva by měla obsahovat jméno studánky, popis kde jí hledat, informace o jejím stavu a případně i pověst, či příběh, který se o ní vypravuje. Děkujeme. Psát můžete na zelenesrdce@atlas.cz.

Obnova studánek

studánka Rousinovská kasna

Když jsem hledal studánky a kromě těch udržovaných nacházel i ty zapomenuté,  zapadané listím a zanesené blátem, tak mi přišlo líto jen říct, že už na ně lidé zapomněli a přestali je potřebovat.  Postupně jsme začali některé z nich obnovovat znovu do krásy. Nejdříve ji vyčistit od bahna a napadaného listí, znovu vyskládat kameny,  zastřešit aby do nich znovu nepadalo podzimní listí a upravit okolí. Obnovou to však nekončí je nutné o studánky dál pečovat.

Studánka Vysočiny roku 20XX

Křížná studánka  

U příležitosti světového Dne vody, který připadá na 22. března, pravidelně vyhlašujeme anketu Studánka Vysočiny roku 20XX. o nejkrásnější, nejlepší, nejmilejší, nejchutnější studánku kraje Vysočina.

Cílem ankety je upozornit na krásná místa v kraji Vysočina, mezi které studánky bezesporu patří, ale také na jejich stav, který je v některých případech žalostný.

  V roce 2024 anketu nechystáme. 

Soutok studánek Vysočiny 2010

soutok studánek

 Do Pelhřimova  symbolicky přiteklo 22. března 2010 u příležitosti Dne vody čtyřicet studánek, aby se  staly součástí projektu Soutok vod planety Země realizovaného agenturou Dobrý den.  Do říčky Bělé přiteklo obřím trychtýřem od roku 2005 skoro 700 vzorků vody z celého světa, ale studánek z Vysočiny mnoho zastoupeno nebylo a tak jsme se to rozhodli změnit.  Hlavním důvodem je však fakt, že čistá voda se stává nejen u nás, ale v celém světě stále větší vzácností a studánky a prameny jsou symbolem čistoty vody. Chceme především upozornit na to, že čisté studánky se stávají i na Vysočině stále větším pokladem a všechny je budeme v budoucnu potřebovat. Kromě nezájmu lidí a nešetrného hospodaření je ohrožuje  především všudy přítomné chemické znečištění a pouze ze studánek v hlubokých lesích se lze zatím napít bez obav.  V soutoku studánek jsou zastoupeny studánky lesní i polní, zázračné pramenící pod kapličkami a i ty, o které se nikdo nestará.  Studánky do Pelhřimova přitekly z okresů Pelhřimov, Havlíčkův Brod a Jihlava a na jejich shromáždění se kromě Zeleného srdce podílely i organizace Českého svazu ochránců přírody Margarita z Jihlavy a Klubu českých turistů ze Senožat a další jednotlivci.

 
 
Národní registr pramenů a studánek

Menu


int(3)

Krátké zprávy

Polní studánka 24.9.2023

Polni1_2 Polní studánka má novou střechu.

Obnova studánky U Švejbor. 2.7.2023

Usvejbor

Usvejbor1Pracujeme  na obnově další studánky.

výstava Probuzení kaple sv. Anny 2.7.2023

Probuzeni Naší výstavu Probuzení kaple sv. Anny o záchraně zapomenuté kaple u Pelhřimova si můžete prohlídnout v rámci prohlídky skanzenu Zichpil v Humpolci.

Studánka Pod Černým vrchem 4.6.2023

Podcernym

Podcernym1 Vyčistili jsme další studánku v Rousinovském lese. Tentokrát Pod Černým vrchem.

« Novější | Starší »

Toplist