Příběhy v kameni

Osudy vepsané do smírčích křížů a osudy smírčích křížů samotných na besedě 6. října v 17,00 hodin v Dušejově u Jihlavy.

Besedy se účastnilo 18 posluchačů.

Budkování

Budkovani_2 Na sobotu 5. září připravujeme na hradě Orlíku nad Humpolcem akci nazvanou Budkování. O co půjde? Z připravených dílů, které pro nás připravuje chráněná dílna FOKUS Vysočina v Pelhřimově, si budete moct od 10,00 do 16,00 hodin udělat budku pro sýkorky, rehky a nebo krmítko pro ptáčky na zimu. Díky podpoře, kterou se nám podařilo na tuto akci získat, si budete moct budku, či krmítko odnést zdarma za podmínky stlučení jedné další budky, kterou použijeme na podporu pěvců v okolních lesích.Pořádáme ve spolupráci se společností Castrum o.p.s. za podpory Kraje Vysočina prostřednictvím KOUS Vysočina a Sdružením Krajina z projektu Obyvatelé pro přírodu Vysočiny, který je podpořený grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz.

Celkem bylo vyrobeno 65 budek pro sýkorky a účastnilo se cca 50 lidí všeho věku.

Křemešnické pověsti

Den pro kapli sv. Anny je součástí Festivalu řemesel a vyznání. Další akcí, kterou v rámci festivalu pořádáme, jsou Křemešnické pověsti s putováním a vyprávěním příběhu o poutním místě Křemešník, které se uskuteční ve středu 29. července od 18,30 hodin u kostela na Křemešníku.

Po Křemešníku putovalo cca 30 poutníků.

Den pro kapli sv. Anny

Denproannu15 „Na malém vršíčku kostelík stojí, obklopen lesy a lány polí. Z vršíčku tam výhled byl ke královskému městu, dnes těžko nacházíš k němu cestu. Dávno již dozněl hlas jeho zvonu, vzpomínky zanechal při všem tom shonu. Kdysi pouť památná k Anně tu byla, léta zapomnění dávno vše skryla. Poutníci z okolí znali sem cestu, na duši bohatší vraceli se k městu. Zákony přírody vítězství zde slaví, jen hrstka nadšenců v cestu se jim staví. Na místo střechy jen stín stromů ho kryje, čeká tak pokorně na příznivější chvíle.“ Básničkou od pana Josefa Bartošky bych vás chtěl pozvat na další Den pro kapli sv. Anny, kterým chceme připomenout, že zde kaple stále ještě stojí, upozornit na její stav a poprosit o podporu její záchrany. Letos se uskuteční přímo na svátek sv. Anny, tedy v neděli 26. července od 14,00 hodin. Kromě povídání o kapli a výstavy fotografií přijede i několik hostů. S písničkami přijedou znovu Manželé Radovi a s duchovním slovem P. Jaromír Stehlík. Letos máme ale o jednoho hosta více a po doznění poslední písničky se mohou děti (a doufám, že i dospělí) těšit na loutkovou pohádku Princezna se zlatou hvězdou na čele v podání divadla Emillion. To, že se potkáme u kaple na pouti je pro nás vždy obrovskou morální podporou, že naše snaha o záchranu tohoto krásného místa má smysl. Když vhodíte do pokladničky veřejné sbírky třeba i jen jednu korunu, pomůže nám i s praktickou záchranou, ke které všechny naše kroky směřují, ale je to běh na dlouhou trať. Jestli nemůžete dorazit přímo ke kapli, můžete nás podpořit zasláním finančního daru na účet veřejné sbírky s číslem 2700608913/2010. Děkujeme za podporu. Ke kapli se dostanete ze silnice Pelhřimov-Humpolec polní cestou odbočující ze silnice kolem zahrádkářské kolonie cca 200m za městem. Na setkání se těší Pavel Koubek a všichni z občanského sdružení Zelené srdce.

Pouti přálo počasí a tak se nás sešlo cca 70 poutníků.

Výstava Čus vydrus v Pacově

"Čus vydrus!" je výstavou, která přitažlivou formou vtipného a výtvarně zdařilého komiksu představuje biologii a život vyder a některých dalších živočichů obývajících naše vody.Panely navrhli a namalovali členové oddílu Mladých ochránců přírody Volavky Třeboň a díky svému osobitému humoru a přístupu vytvořili velice neobvyklou a pro mladou generaci srozumitelnou a zábavnou výstavu. Výstavu si můžete prohlédnout od 16. dubna v Muzeu A. Sovy v Pacově.

Výstavu navštívilo cca 230 lidí.

výstava Probuzení kaple sv. Anny

Diky podpoře Nadačního fondu AVAST se nám na konci roku podařilo připravit novou putovní výstavu Probuzení kaple sv. Anny, která na pěti panelech informuje o zrození, zapomenutí, probuzení a znovuzrození zapomenuté kaple u Pelhřimova. Do 8. dubna bude výstava k vidění v Městské knihovně v Humpolci.

 Neleze odhadnoutm kolik lidí výstavu vidělo.

Krajem zapomenutých studánek

Zveme vás na putování Krajem zapomenutých studánek. Tentokrát prostřednictvím promítání a vyprávění o minulosti a současnosti studánek, které se uskuteční v 17,30 hodin dne 8. dubna 2015 v Městské knihovně v Humpolci.

Putování si přišlo poslechnout cca 20 posluchačů.

Výstava "Čus vydrus!" v Humpolci

"Čus vydrus!" je výstavou, která přitažlivou formou vtipného a výtvarně zdařilého komiksu představuje biologii a život vyder a některých dalších živočichů obývajících naše vody.Panely navrhli a namalovali členové oddílu Mladých ochránců přírody Volavky Třeboň a díky svému osobitému humoru a přístupu vytvořili velice neobvyklou a pro mladou generaci srozumitelnou a zábavnou výstavu. Výstavu si můžete prohlédnout od 3. do 27. března v Muzeu Dr.A. Hrdličky na Horním náměstí v Humpolci.

Výstavu si prohlédlo cca 300 lidí.

Soví houkání v Opatově

V pátek 13. března se můžete vydat do nového informačního centra do Opatova ( mezi Pelhřimovem a Jihlavou), kde začneme v 19,30 hodin přednáškou a potom se vydáme stejně jako na Křemešníku sovy poslouchat.

Přednášky se účastnilo cca 25 posluchačů, ale sovy jsme tentokrát neslyšeli.

Soví noc na Křemešníku

Sovy patří stále mezi tajemné obyvatele naší přírody. Díky jejich skrytému nočnímu životu se s nimi ve volné přírodě setkáváme spíše náhodně. Jelikož už tak často nechodíme noční tmou, uniká nám i jejich houkání. Pro všechny zájemce, kteří by se chtěli o těchto královnách noci něco dozvědět a nebo jen zažít něco netradičního, připravilo sdružení Zelené srdce ojedinělou akci nazvanou Soví noc, která se uskuteční v sobotu 7. března 2015. V 18,30 hodin se vydáme od hotelu na Křemešníku na výpravu do lesa a budeme naslouchat sovímu houkání. Sovy budeme také lákat na magnetofonovou nahrávku jejich hlasu, na kterou reagují. Vzhledem k tomu, že se jedná o výpravu za volně žijícími sovami, tak samozřejmě není vyloučeno, že houkat nebudou. Není dopředu dané, jaká setkání účastníky čekají a právě i v tom je kouzlo noční výpravy. Sebou potřebujete baterku, teplé oblečení a zimní obuv. Za větrného počasí sovy nehoukají.

Soví noc v letošním roce provázelo krásné předjarní počasí s jasnou oblohou a bezvětřím.  I s hlasy sov nám přálo štěstí. Asi 25 návštěvníků si mohlo poslechnou a na jasné obloze i zahlédnout párek puštíků obecných.


Menu


int(2)

Krátké zprávy

Na budku 9.12.2023

Nabudku Ze Zeleného srdce děkujeme dárcům a Nadačnímu fondu pro Pelhřimovsko za podporu na nákup budek pro sýkorky. Budky použijeme v okolí Humpolce a Pelhřimova na doplnění chybějících budek po kůrovcové kalamitě.

Černá studánka 13.11.2023

Cerna

Cerna3Právě pracujeme na obnově Černé studánky na Čeřínku. Střechu poničila hniloba a doplníme lavičku a informační sloupek pro poutníky.

Děkujeme za podporu 25.10.2023

Budkydar23 Ze Zeleného srdce  děkujeme společnosti Auto Racek Humpolec za podporu. Můžeme tak poskytnout bydlení dalším ptačím rodinám. 

Polní studánka 24.9.2023

Polni1_2 Polní studánka má novou střechu.

« Novější | Starší »

Toplist