Práce pro přírodu, práce pro památky

 

-         výroba, instalace, kontroly a údržba všech druhů ptačích budek

-         značení chráněných území a památných stromů

-         údržba chráněných území (kosení, likvidace náletu)

-         budování a údržba naučných stezek a informačních panelů

-         obnova a údržba studánek a pramenů

-         obnova a údržba drobných církevních památek

-         pořádání osvětových akcí (Soví noc, Otvírání studánek, Vítání ptačího zpěvu apod.)

Přednášky o přírodě a památkách

Zelené srdce 

    „Ze stovek hodin strávených v přírodě při pozorování živých tvorů, hledání studánek a zapomenutých památek vzniklo mnoho fotografií, ze kterých jsem poskládal několik přednášek o přírodě a památkách Vysočiny. Je to také vyprávění o tom, jak jim může každý z nás pomoci a co je možné udělat pro jejich záchranu.“  Pavel Koubek  

Přednášky jsou připraveny na cca 1 hodinu a po jejich skončení následuje krátká beseda. Nejedná se o odborné pojmy, ale o populárně naučnou formu připravenou pro nejširší veřejnost a lze je upravit pro všechny věkové kategorie. K uskutečnění je potřeba zatemněnou  místnost, stolek pro umístění promítačky a bílou plochu na promítání. Ceny jsou vždy  dohodou. Podrobnější informace získáte na naši adrese uvedené v kontaktech.

Zapomenuté studánky – vyprávění o hledání studánek a pátrání po jejich historii na okrese Pelhřimov doplněné promítáním diapozitivů. Jsou opravdu studánky zázračné?  Proč jich je dnes tolik zapomenutých?

Zapomenuté studánky v kraji řeky Sázavy – pokračování v pátrání po studánkách tentokrát na okrese Havlíčkův Brod. Doplněno promítáním diapozitivů.

Zapomenutí svědkové – vyprávění o smírčích kamenech, křížích,  kapličkách a dalších památkách doplněné promítáním diapozitivů. Proč jsou v krajině a proč jich je stále méně? Co o nich   vlastně víme?  Představení knihy Krajem zapomenutých svědků.

Zapomenutkřížé kapličky – příběhy kapliček z okresů Pelhřimov a Havlíčkův Brod doplněné promítáním diapozitivů.  Proč se kapličky stavěly  a proč je nebylo možné za minulého režimu udržovat?  O záchraně kaple sv. Anny u Pelhřimova.  Představení knihy Krajem zapomenutých svědků.   

Paměť v kameni -  souhrnně se  jim  říká smírčí kříže, ale mnohdy jsou to pamětní kameny nešťastných událostí. Kolik jich bylo na okrese Pelhřimov postaveno, kolik již zničeno  a nebo ukradeno a jaké příběhy vyprávějí? Přednáška je doplněna promítáním diapozitivů.

Co povídala paní skála? – mnohé skály také umějí vyprávět zajímavé příběhy a pověsti. Přednáška je doplněna promítáním diapozitivů.

Ohrožené královny noci - vyprávění o životě, příčinách ohrožení a možnostech ochrany našich sov doplněné promítání diapozitivů. Je opravdu sýček poslem smrti? Která je naše nejběžnější a nejvzácnější sova?

Ptačí svět -  potkáváme je na každém kroku a o spoustě z nich toho moc nevíme.  Prostřednictvím vyprávění doplněném promítáním diapozitivů nakoukneme do života čápů, vlaštovek, poštolek a několika dalších opeřenců. 

 Proč se žáby stěhují? – vyprávění o životě, ohrožení a možnostech ochrany našich obojživelníků doplněné promítáním diapozitivů.  Jsou žáby ošklivé?  Proč je potřebujeme? 

Dravci – vyprávění o životě, ohrožení a možnostech ochrany dravých ptáků doplněné promítáním diapozitivů. Jsou to opravdu vrazi, kteří zabíjejí pro radost?  Kterému dravci se říká skřítek a kterému král? Proč jsou užiteční? 

Mám zelené srdce -  vyprávění o životě ochránce přírody a setkáních s přírodou.  Přednáška je doplněna promítáním diapozitivů.

Výstavy o přírodě a památkách

    Rytíři nebesRytíři nebes –  na 12 závěsných zalaminovaných panelech velikosti A2 vyprávějí autoři Josef Ptáček a Oldřich Mikulica  prostřednictvím krásných barevných fotografií doplněných  texty příběhy ze života dravých ptáků.Ohrožené královny noc  

Ohrožené královny noci –  na 14 závěsných zalaminovaných panelech velikosti A2 představuje výstava většinu našich sov, důvody jejich ohrožení a možnosti ochrany.  Text doplněný barevnými fotografiemi. Výstavu lze doplnit i sbírkou nejrůznějších figurek sov.

Probuzení kaple sv. Anny – na 5 zalaminovaných panelech velikosti A2, nebo 5 pevných panelech velikosti 90x60 cm seznamuje výstava se vznikem, zapomenutím a obnovou kaple sv. Anny u Pelhřimova

Křížek v polích – o významu drobných památek v krajině na 5 zalaminovaných panelech A2, nebo 5 velkých panelech o velikosti 120x80cm.

Pomoc přírodě. Kde? No přece doma! - na šesti panelech vám poradíme, jak pomáhat přírodě na zahradě, v kuchyni, v dětském pokoji a v koupelně.

Studánky - voda živá - na pěti panelech vysvětluje proč jsou studánky v krajině důležité, jak je hledat a jak jim pomáhat.

Jsme schopni zajistit zapůjčení dalších výstav od spřátelených organizací dle vašich přání.

Výstavy zapůjčujeme zdarma. Provedením jsou vhodné pro malá muzea, knihovny a také školy. Lze je spojit do větších celků.

Naše tiskoviny

 Letacky

 Dle možností se snažíme vydávat propagační tiskoviny. Získat je lze na našich akcích a některé i v informačních centrech v Pelhřimově a Humpolci.


 


 

pohled sýček 

Pohlednice k projektu Budou žít? (čtyři druhy) - sýček, sova pálená, sýc rousný, mladé sovy pálené.



 

pohled Zázračná studánka na Křemešníkustudánka sv. Haštala u Želiva 

Pohlednice k programu Zapomenuté studánky (čtyři druhy) - Zázračná studánka, studánka sv. Haštala a Polní studánka



 

Pohlednice k projektu Probuzení kaple sv. Anny u Pelhřimova (dva druhy)

letáčky 

Letáčky: Sypajte ptáčkům, Netopýři pod jednou střechou,  Probuzení kaple sv. Anny u Pelhřimova, Pomozme jim (pomoc pro poraněné živočichy), Každý může pomáhat (obecné informace o sdružení Zelené srdce) , Křížek v polích, Zapomenuté studánky, Ohrožené královny noci, Znám studánky v okolí Humpolce, Znám drobné památky v okolí Humpolce, Pomáháme přírodě, Ptáci ve městě.

Knihy Krajem zapomenutých svědků a Krajem zapomenutých studánek

 kniha Kraje zapomenutých svědků Krajina - projíždíme ji každý den při cestě do zaměstnání a nebo do školy,  ale co o ní vlastně víme ?  Dokážeme si všimnout nenápadného kamenného křížku, nebo polorozpadlých Božích muk ukrytých v hustém keři ?  Kdo je zde postavil a proč ? Co se zde stalo ?  Známe pověst, která se vypravuje o skále nad vesnicí či o pokladu nalezeném pod starou hruškou ? Proč se však zajímat o krajinu a obracet do minulosti, když je potřeba jít stále kupředu k novým počítačovým programům, rychlejším automobilům a větším ziskům ?

Kromě několika počítačových programátorů však neznám člověka, který by se nezastavil  u kříže v polích pod kvetoucí lípou, neposlouchal bzučení včel v její koruně a nezadíval se do daleka.

Z pozapomenutých pověstí se dozvíme mnoho zajímavého o historii vlastní a získáme jiný pohled na věci současné i budoucí.  Krajina nebude  jen prostorem, který nás obklopuje a velkou stavební parcelou, kterou je potřeba zhodnotit novými silnicemi, halami továren a supermarketů. Bude popsanou knihou,  na jejíchž stránkách došlo k mnoha událostem, k mnoha dnes již skoro zapomenutým příběhům…

Spousta kapliček, křížů a smírčích kamenů je již nenávratně zničena a spousta památných stromů pokácena.  Možná i o to cennější jsou ti svědkové, kteří zůstali…..

Vydejte se tedy se mnou na putování krajem zapomenutých svědků, ve kterém nejsou důležité letopočty, jména postav a pravdivost příběhů, ale místa, kterých dotýkají. Centrem našeho putování bude Želiv se starobylým klášterem a naše cesty se vydají do okolí měst  Pelhřimova, Humpolce, Pacova,  Kamenice nad Lipou, Počátek na okrese Pelhřimov a nakoukneme i  do okresů Havlíčkův Brod, Jihlava a Tábor.

Pojďte, vydáme se na cestu…….  

                                                                   Pavel Koubek

 Úvod knihy s názvem Krajem zapomenutých svědků, kterou si můžete zakoupit v knihkupectvích na okrese Pelhřimov a nebo si objednat na adrese www.ntp.cz. Stejně tak i knihu Krajem zapomenutých studánek

Druhé doplněné vydání knihy Krajem zapomenutých studánek je stále v prodeji. Kromě 70 studánek popsaných v prvním vydání z roku 2005 zde najdete dalších 100 studánek z okresů Pelhřimov, Havlíčkův Brod, Jihlava a některé i od jinud. Kniha je doplněna množstvím barevných fotografií, ale i starých pohlednic.


Menu


int(1)

Krátké zprávy

Pozor na mláďata! 17.5.2023

V tomto období se vám může přihodit, že potkáte v přírodě nějaké mládě. Než se mu rozhodnete pomoct, je lépe to konzultovat s pracovníky záchranných stanic. Na Vysočině se můžete obrátit na Stanici ochrany fauny v Pavlově u Ledče nad Sázavou na tel. 734309798, nebo na stanici ČSOP Vlašim na tel. 777800460.

Netopýří budky 10.5.2023

Netbudky Chystáme na vyvěšení nové bydlení pro netopýry.  Letos ho neobsadí, protože musí nejdříve vyvětrat, ale příští rok už bude připraveno k nastěhování.

Budky 1.3.2023

Kontrolujeme a čistíme budky pro pěvce.

Zapomenuté kapličky 11.2.2023

Městská knihovna Pelhřimov zve ve středu 22. února od 17.00 hodin do hudebního oddělení na besedu Zapomenuté kapličky s Pavlem Koubkem z Občanského sdružení Zelené srdce, z. s. Čekají vás příběhy kapliček z okresů Pelhřimov a Havlíčkův Brod doplněné promítáním diapozitivů. Proč se kapličky stavěly a proč je nebylo možné za minulého režimu udržovat? Uslyšíte o záchraně kaple sv. Anny u Pelhřimova.

Starší »

Toplist