Práce pro přírodu, práce pro památky
- výroba, instalace, kontroly a údržba všech druhů ptačích budek
- značení chráněných území a památných stromů
- údržba chráněných území (kosení, likvidace náletu)
- budování a údržba naučných stezek a informačních panelů
- obnova a údržba studánek a pramenů
- obnova a údržba drobných církevních památek
- pořádání osvětových akcí (Soví noc, Otvírání studánek, Vítání ptačího zpěvu apod.)
Přednášky o přírodě a památkách
„Ze stovek hodin strávených v přírodě při pozorování živých tvorů, hledání studánek a zapomenutých památek vzniklo mnoho fotografií, ze kterých jsem poskládal několik přednášek o přírodě a památkách Vysočiny. Je to také vyprávění o tom, jak jim může každý z nás pomoci a co je možné udělat pro jejich záchranu.“ Pavel Koubek
Přednášky jsou připraveny na cca 1 hodinu a po jejich skončení následuje krátká beseda. Nejedná se o odborné pojmy, ale o populárně naučnou formu připravenou pro nejširší veřejnost a lze je upravit pro všechny věkové kategorie. K uskutečnění je potřeba zatemněnou místnost, stolek pro umístění promítačky a bílou plochu na promítání. Ceny jsou vždy dohodou. Podrobnější informace získáte na naši adrese uvedené v kontaktech.
Zapomenuté studánky – vyprávění o hledání studánek a pátrání po jejich historii na okrese Pelhřimov doplněné promítáním diapozitivů. Jsou opravdu studánky zázračné? Proč jich je dnes tolik zapomenutých?
Zapomenuté studánky v kraji řeky Sázavy – pokračování v pátrání po studánkách tentokrát na okrese Havlíčkův Brod. Doplněno promítáním diapozitivů.
Zapomenutí svědkové – vyprávění o smírčích kamenech, křížích, kapličkách a dalších památkách doplněné promítáním diapozitivů. Proč jsou v krajině a proč jich je stále méně? Co o nich vlastně víme? Představení knihy Krajem zapomenutých svědků.
Zapomenuté kapličky – příběhy kapliček z okresů Pelhřimov a Havlíčkův Brod doplněné promítáním diapozitivů. Proč se kapličky stavěly a proč je nebylo možné za minulého režimu udržovat? O záchraně kaple sv. Anny u Pelhřimova. Představení knihy Krajem zapomenutých svědků.
Paměť v kameni - souhrnně se jim říká smírčí kříže, ale mnohdy jsou to pamětní kameny nešťastných událostí. Kolik jich bylo na okrese Pelhřimov postaveno, kolik již zničeno a nebo ukradeno a jaké příběhy vyprávějí? Přednáška je doplněna promítáním diapozitivů.
Co povídala paní skála? – mnohé skály také umějí vyprávět zajímavé příběhy a pověsti. Přednáška je doplněna promítáním diapozitivů.
Ohrožené královny noci - vyprávění o životě, příčinách ohrožení a možnostech ochrany našich sov doplněné promítání diapozitivů. Je opravdu sýček poslem smrti? Která je naše nejběžnější a nejvzácnější sova?
Ptačí svět - potkáváme je na každém kroku a o spoustě z nich toho moc nevíme. Prostřednictvím vyprávění doplněném promítáním diapozitivů nakoukneme do života čápů, vlaštovek, poštolek a několika dalších opeřenců.
Proč se žáby stěhují? – vyprávění o životě, ohrožení a možnostech ochrany našich obojživelníků doplněné promítáním diapozitivů. Jsou žáby ošklivé? Proč je potřebujeme?
Dravci – vyprávění o životě, ohrožení a možnostech ochrany dravých ptáků doplněné promítáním diapozitivů. Jsou to opravdu vrazi, kteří zabíjejí pro radost? Kterému dravci se říká skřítek a kterému král? Proč jsou užiteční?
Mám zelené srdce - vyprávění o životě ochránce přírody a setkáních s přírodou. Přednáška je doplněna promítáním diapozitivů.
Výstavy o přírodě a památkách
Rytíři nebes – na 12 závěsných zalaminovaných panelech velikosti A2 vyprávějí autoři Josef Ptáček a Oldřich Mikulica prostřednictvím krásných barevných fotografií doplněných texty příběhy ze života dravých ptáků.
Ohrožené královny noci – na 14 závěsných zalaminovaných panelech velikosti A2 představuje výstava většinu našich sov, důvody jejich ohrožení a možnosti ochrany. Text doplněný barevnými fotografiemi. Výstavu lze doplnit i sbírkou nejrůznějších figurek sov.
Probuzení kaple sv. Anny – na 5 zalaminovaných panelech velikosti A2, nebo 5 pevných panelech velikosti 90x60 cm seznamuje výstava se vznikem, zapomenutím a obnovou kaple sv. Anny u Pelhřimova
Křížek v polích – o významu drobných památek v krajině na 5 zalaminovaných panelech A2, nebo 5 velkých panelech o velikosti 120x80cm.
Pomoc přírodě. Kde? No přece doma! - na šesti panelech vám poradíme, jak pomáhat přírodě na zahradě, v kuchyni, v dětském pokoji a v koupelně.
Studánky - voda živá - na pěti panelech vysvětluje proč jsou studánky v krajině důležité, jak je hledat a jak jim pomáhat.
Jsme schopni zajistit zapůjčení dalších výstav od spřátelených organizací dle vašich přání.
Výstavy zapůjčujeme zdarma. Provedením jsou vhodné pro malá muzea, knihovny a také školy. Lze je spojit do větších celků.
Naše tiskoviny
Dle možností se snažíme vydávat propagační tiskoviny. Získat je lze na našich akcích a některé i v informačních centrech v Pelhřimově a Humpolci.
Pohlednice k projektu Budou žít? (čtyři druhy) - sýček, sova pálená, sýc rousný, mladé sovy pálené.
Pohlednice k programu Zapomenuté studánky (čtyři druhy) - Zázračná studánka, studánka sv. Haštala a Polní studánka
Pohlednice k projektu Probuzení kaple sv. Anny u Pelhřimova (dva druhy)
Letáčky: Sypajte ptáčkům, Netopýři pod jednou střechou, Probuzení kaple sv. Anny u Pelhřimova, Pomozme jim (pomoc pro poraněné živočichy), Každý může pomáhat (obecné informace o sdružení Zelené srdce) , Křížek v polích, Zapomenuté studánky, Ohrožené královny noci, Znám studánky v okolí Humpolce, Znám drobné památky v okolí Humpolce, Pomáháme přírodě, Ptáci ve městě.
Knihy Krajem zapomenutých svědků a Krajem zapomenutých studánek
Krajina - projíždíme ji každý den při cestě do zaměstnání a nebo do školy, ale co o ní vlastně víme ? Dokážeme si všimnout nenápadného kamenného křížku, nebo polorozpadlých Božích muk ukrytých v hustém keři ? Kdo je zde postavil a proč ? Co se zde stalo ? Známe pověst, která se vypravuje o skále nad vesnicí či o pokladu nalezeném pod starou hruškou ? Proč se však zajímat o krajinu a obracet do minulosti, když je potřeba jít stále kupředu k novým počítačovým programům, rychlejším automobilům a větším ziskům ?
Kromě několika počítačových programátorů však neznám člověka, který by se nezastavil u kříže v polích pod kvetoucí lípou, neposlouchal bzučení včel v její koruně a nezadíval se do daleka.
Z pozapomenutých pověstí se dozvíme mnoho zajímavého o historii vlastní a získáme jiný pohled na věci současné i budoucí. Krajina nebude jen prostorem, který nás obklopuje a velkou stavební parcelou, kterou je potřeba zhodnotit novými silnicemi, halami továren a supermarketů. Bude popsanou knihou, na jejíchž stránkách došlo k mnoha událostem, k mnoha dnes již skoro zapomenutým příběhům…
Spousta kapliček, křížů a smírčích kamenů je již nenávratně zničena a spousta památných stromů pokácena. Možná i o to cennější jsou ti svědkové, kteří zůstali…..
Vydejte se tedy se mnou na putování krajem zapomenutých svědků, ve kterém nejsou důležité letopočty, jména postav a pravdivost příběhů, ale místa, kterých dotýkají. Centrem našeho putování bude Želiv se starobylým klášterem a naše cesty se vydají do okolí měst Pelhřimova, Humpolce, Pacova, Kamenice nad Lipou, Počátek na okrese Pelhřimov a nakoukneme i do okresů Havlíčkův Brod, Jihlava a Tábor.
Pojďte, vydáme se na cestu…….
Pavel Koubek
Úvod knihy s názvem Krajem zapomenutých svědků, kterou si můžete zakoupit v knihkupectvích na okrese Pelhřimov a nebo si objednat na adrese www.ntp.cz. Stejně tak i knihu Krajem zapomenutých studánek
Druhé doplněné vydání knihy Krajem zapomenutých studánek je stále v prodeji. Kromě 70 studánek popsaných v prvním vydání z roku 2005 zde najdete dalších 100 studánek z okresů Pelhřimov, Havlíčkův Brod, Jihlava a některé i od jinud. Kniha je doplněna množstvím barevných fotografií, ale i starých pohlednic.