Práce pro přírodu, práce pro památky

 

-         výroba, instalace, kontroly a údržba všech druhů ptačích budek

-         značení chráněných území a památných stromů

-         údržba chráněných území (kosení, likvidace náletu)

-         budování a údržba naučných stezek a informačních panelů

-         obnova a údržba studánek a pramenů

-         obnova a údržba drobných církevních památek

-         pořádání osvětových akcí (Soví noc, Otvírání studánek, Vítání ptačího zpěvu apod.)

Přednášky o přírodě a památkách

Zelené srdce 

    „Ze stovek hodin strávených v přírodě při pozorování živých tvorů, hledání studánek a zapomenutých památek vzniklo mnoho fotografií, ze kterých jsem poskládal několik přednášek o přírodě a památkách Vysočiny. Je to také vyprávění o tom, jak jim může každý z nás pomoci a co je možné udělat pro jejich záchranu.“  Pavel Koubek  

Přednášky jsou připraveny na cca 1 hodinu a po jejich skončení následuje krátká beseda. Nejedná se o odborné pojmy, ale o populárně naučnou formu připravenou pro nejširší veřejnost a lze je upravit pro všechny věkové kategorie. K uskutečnění je potřeba zatemněnou  místnost, stolek pro umístění promítačky a bílou plochu na promítání. Ceny jsou vždy  dohodou. Podrobnější informace získáte na naši adrese uvedené v kontaktech.

Zapomenuté studánky – vyprávění o hledání studánek a pátrání po jejich historii na okrese Pelhřimov doplněné promítáním diapozitivů. Jsou opravdu studánky zázračné?  Proč jich je dnes tolik zapomenutých?

Zapomenuté studánky v kraji řeky Sázavy – pokračování v pátrání po studánkách tentokrát na okrese Havlíčkův Brod. Doplněno promítáním diapozitivů.

Zapomenutí svědkové – vyprávění o smírčích kamenech, křížích,  kapličkách a dalších památkách doplněné promítáním diapozitivů. Proč jsou v krajině a proč jich je stále méně? Co o nich   vlastně víme?  Představení knihy Krajem zapomenutých svědků.

Zapomenutkřížé kapličky – příběhy kapliček z okresů Pelhřimov a Havlíčkův Brod doplněné promítáním diapozitivů.  Proč se kapličky stavěly  a proč je nebylo možné za minulého režimu udržovat?  O záchraně kaple sv. Anny u Pelhřimova.  Představení knihy Krajem zapomenutých svědků.   

Paměť v kameni -  souhrnně se  jim  říká smírčí kříže, ale mnohdy jsou to pamětní kameny nešťastných událostí. Kolik jich bylo na okrese Pelhřimov postaveno, kolik již zničeno  a nebo ukradeno a jaké příběhy vyprávějí? Přednáška je doplněna promítáním diapozitivů.

Co povídala paní skála? – mnohé skály také umějí vyprávět zajímavé příběhy a pověsti. Přednáška je doplněna promítáním diapozitivů.

Ohrožené královny noci - vyprávění o životě, příčinách ohrožení a možnostech ochrany našich sov doplněné promítání diapozitivů. Je opravdu sýček poslem smrti? Která je naše nejběžnější a nejvzácnější sova?

Ptačí svět -  potkáváme je na každém kroku a o spoustě z nich toho moc nevíme.  Prostřednictvím vyprávění doplněném promítáním diapozitivů nakoukneme do života čápů, vlaštovek, poštolek a několika dalších opeřenců. 

 Proč se žáby stěhují? – vyprávění o životě, ohrožení a možnostech ochrany našich obojživelníků doplněné promítáním diapozitivů.  Jsou žáby ošklivé?  Proč je potřebujeme? 

Dravci – vyprávění o životě, ohrožení a možnostech ochrany dravých ptáků doplněné promítáním diapozitivů. Jsou to opravdu vrazi, kteří zabíjejí pro radost?  Kterému dravci se říká skřítek a kterému král? Proč jsou užiteční? 

Mám zelené srdce -  vyprávění o životě ochránce přírody a setkáních s přírodou.  Přednáška je doplněna promítáním diapozitivů.

Výstavy o přírodě a památkách

    Rytíři nebesRytíři nebes –  na 12 závěsných zalaminovaných panelech velikosti A2 vyprávějí autoři Josef Ptáček a Oldřich Mikulica  prostřednictvím krásných barevných fotografií doplněných  texty příběhy ze života dravých ptáků.Ohrožené královny noc  

Ohrožené královny noci –  na 14 závěsných zalaminovaných panelech velikosti A2 představuje výstava většinu našich sov, důvody jejich ohrožení a možnosti ochrany.  Text doplněný barevnými fotografiemi. Výstavu lze doplnit i sbírkou nejrůznějších figurek sov.

Probuzení kaple sv. Anny – na 5 zalaminovaných panelech velikosti A2, nebo 5 pevných panelech velikosti 90x60 cm seznamuje výstava se vznikem, zapomenutím a obnovou kaple sv. Anny u Pelhřimova

Křížek v polích – o významu drobných památek v krajině na 5 zalaminovaných panelech A2, nebo 5 velkých panelech o velikosti 120x80cm.

Pomoc přírodě. Kde? No přece doma! - na šesti panelech vám poradíme, jak pomáhat přírodě na zahradě, v kuchyni, v dětském pokoji a v koupelně.

Studánky - voda živá - na pěti panelech vysvětluje proč jsou studánky v krajině důležité, jak je hledat a jak jim pomáhat.

Jsme schopni zajistit zapůjčení dalších výstav od spřátelených organizací dle vašich přání.

Výstavy zapůjčujeme zdarma. Provedením jsou vhodné pro malá muzea, knihovny a také školy. Lze je spojit do větších celků.

Naše tiskoviny

 Letacky

 Dle možností se snažíme vydávat propagační tiskoviny. Získat je lze na našich akcích a některé i v informačních centrech v Pelhřimově a Humpolci.


 


 

pohled sýček 

Pohlednice k projektu Budou žít? (čtyři druhy) - sýček, sova pálená, sýc rousný, mladé sovy pálené. 

pohled Zázračná studánka na Křemešníkustudánka sv. Haštala u Želiva 

Pohlednice k programu Zapomenuté studánky (čtyři druhy) - Zázračná studánka, studánka sv. Haštala a Polní studánka 

Pohlednice k projektu Probuzení kaple sv. Anny u Pelhřimova (dva druhy)

letáčky 

Letáčky: Sypajte ptáčkům, Netopýři pod jednou střechou,  Probuzení kaple sv. Anny u Pelhřimova, Pomozme jim (pomoc pro poraněné živočichy), Každý může pomáhat (obecné informace o sdružení Zelené srdce) , Křížek v polích, Zapomenuté studánky, Ohrožené královny noci, Znám studánky v okolí Humpolce, Znám drobné památky v okolí Humpolce, Pomáháme přírodě, Ptáci ve městě.

Knihy Krajem zapomenutých svědků a Krajem zapomenutých studánek

 kniha Kraje zapomenutých svědků Krajina - projíždíme ji každý den při cestě do zaměstnání a nebo do školy,  ale co o ní vlastně víme ?  Dokážeme si všimnout nenápadného kamenného křížku, nebo polorozpadlých Božích muk ukrytých v hustém keři ?  Kdo je zde postavil a proč ? Co se zde stalo ?  Známe pověst, která se vypravuje o skále nad vesnicí či o pokladu nalezeném pod starou hruškou ? Proč se však zajímat o krajinu a obracet do minulosti, když je potřeba jít stále kupředu k novým počítačovým programům, rychlejším automobilům a větším ziskům ?

Kromě několika počítačových programátorů však neznám člověka, který by se nezastavil  u kříže v polích pod kvetoucí lípou, neposlouchal bzučení včel v její koruně a nezadíval se do daleka.

Z pozapomenutých pověstí se dozvíme mnoho zajímavého o historii vlastní a získáme jiný pohled na věci současné i budoucí.  Krajina nebude  jen prostorem, který nás obklopuje a velkou stavební parcelou, kterou je potřeba zhodnotit novými silnicemi, halami továren a supermarketů. Bude popsanou knihou,  na jejíchž stránkách došlo k mnoha událostem, k mnoha dnes již skoro zapomenutým příběhům…

Spousta kapliček, křížů a smírčích kamenů je již nenávratně zničena a spousta památných stromů pokácena.  Možná i o to cennější jsou ti svědkové, kteří zůstali…..

Vydejte se tedy se mnou na putování krajem zapomenutých svědků, ve kterém nejsou důležité letopočty, jména postav a pravdivost příběhů, ale místa, kterých dotýkají. Centrem našeho putování bude Želiv se starobylým klášterem a naše cesty se vydají do okolí měst  Pelhřimova, Humpolce, Pacova,  Kamenice nad Lipou, Počátek na okrese Pelhřimov a nakoukneme i  do okresů Havlíčkův Brod, Jihlava a Tábor.

Pojďte, vydáme se na cestu…….  

                                                                   Pavel Koubek

 Úvod knihy s názvem Krajem zapomenutých svědků, kterou si můžete zakoupit v knihkupectvích na okrese Pelhřimov a nebo si objednat na adrese www.ntp.cz. Stejně tak i knihu Krajem zapomenutých studánek

Druhé doplněné vydání knihy Krajem zapomenutých studánek je stále v prodeji. Kromě 70 studánek popsaných v prvním vydání z roku 2005 zde najdete dalších 100 studánek z okresů Pelhřimov, Havlíčkův Brod, Jihlava a některé i od jinud. Kniha je doplněna množstvím barevných fotografií, ale i starých pohlednic.


Menu


int(1)

Krátké zprávy

Sypejte ptáčkům 25.11.2023

 Nezapomeňte nasypat ptáčkům slunečnici do krmítek. Už naší pomoc opravdu potřebují.

Kapličky 13.11.2023

Hnevkovice_2 Stále se staráme o kapličky u Hněvkovic a u Bácovic.

Černá studánka 13.11.2023

Cerna

Cerna3Právě pracujeme na obnově Černé studánky na Čeřínku. Střechu poničila hniloba a doplníme lavičku a informační sloupek pro poutníky.

Děkujeme za podporu 25.10.2023

Budkydar23 Ze Zeleného srdce  děkujeme společnosti Auto Racek Humpolec za podporu. Můžeme tak poskytnout bydlení dalším ptačím rodinám. 

Starší »

Toplist