Občanské sdružení Zelené srdce z.s.

     Naše srdce mají blízko k přírodě, a proto se naše občanské sdružení jmenuje Zelené srdce.  Hlavní cíle našich programů jsou zaměřeny na ochranu drobných památek, krajiny a přírody,  vztahu člověka k nim, ale také vztahu člověka k člověku.

Zaujalo Vás to, co děláme?  Prosíme  Vás o pomoc a podporu.  Díky Vám můžeme dál pomáhat. 

Vaše pomoc nám pomáhá pomáhat přírodě a památkám, ale je pro nás i důležitou pomocí morální, že to, co děláme má v dnešní době smysl. Děkujeme. Pavel Koubek - předseda sdružení Zelené srdce

                                 

 

Zloděj poškodil tři kříže

okradený obnovený

 Ze dvou křížů u Starých Bříšť a jednoho u Zachotína mezi Humpolcem a Pelhřimovem zmizely v uplynulých dnech litinové korpusy Ježíše a z jednoho i litinová nápisová deska. Co mají všechny tři kříže společného? V minulých letech je obnovili dobrovolníci ze sdružení Zelené srdce, kteří se obnově a údržbě zapomenutých drobných památek na Vysočině věnují od roku 2005. „Čas od času se stane, že najdeme některý obnovený kříž poškozený, ale tři kříže najednou je pro nás hodně smutné překvapení,“ říká Pavel Koubek, který kříže našel. „Když jsem uviděl první kříž s ukradeným korpusem, říkal jsem si nějaký vandal, ale pak jsem našel ještě další dva a to už je skoro cílený útok,“ říká Pavel Koubek. Došlo totiž k poškození jen křížů obnovených sdružením, ostatní kříže v okolí jsou v pořádku. Zda je to úmysl, nebo náhoda je jen spekulace. Jestli se kříže dočkají znovu obnovy zatím není jasné. „V letošním roce jsme měli v plánu obnovit stejně jako v roce 2017 dalších deset zapomenutých křížů. Jestli místo některých budeme obnovovat ty, které někdo úmyslně poškodil zatím nevím, V tuto chvíli nemám moc chuť pokračovat,“ vysvětluje Pavel Koubek.

pozvání na výstavu Ještě jsem to nevzdal

Moje jméno je Pavel Koubek a jsem. Kdo vlastně? Možná bych mohl říct, že jsem rozumný a moudrý tak, jak sebe my lidé označujeme. Možná bych mohl říct, že jsem normální. No, ale proč mi potom někteří lidé říkají: „Ty nejsi normální!“ Možná bych mohl říct, že jsem chlap. Ale kdo je to dnes chlap? Už vím! Jsem člověk. Jsem člověk, který se mnoho let věnuje ochraně přírody a památek nejen v okolí Humpolce a ještě to nevzdal. Z mnoha hodin v přírodě, z mnoha setkání s jejími obyvateli, vzniklo mnoho fotografií, ze kterých jsem několik vybral a chtěl bych vás pozvat na výstavu, která dokumentuje záchranu sov, žab, labutí a dalších živých tvorů, ale také zapomenutých studánek, křížů a kapliček. Dozvíte se třeba jaký je manželský život puštíků, nebo co se stane, když si labuť splete rušnou ulici s řekou a jak je těžké opravovat kapličku v Pekle. Výstava se uskuteční v Muzeu dr.A.Hrdličky na Horním náměstí v Humpolci od 4. do 28. února 2018.  Budu rád, když se přijdete podívat.

Podpořte sbírku na záchranu kaple sv. Anny

  Myslíte, že má smysl zachraňovat krásná místa? Kaple sv. Anny u Pelhřimova patří k jedním z nich.  Občanské sdružení Zelené srdce se snaží prostřednictvím veřejné sbírky sehnat peníze na její záchranu a proměnit zapomenuté místo znovu v krásné. Veřejnou sbírku můžete podpořit zasláním jakékoliv částky na účet 2700608913/2010.  Ke dni 23. listopadu 2017 je na účtě 52215,- Kč. Děkujeme za vaši podporu.

Podpořit záchranu kaple můžete i zakoupením benefiční cihličky z chráněné dílny Fokus Vysočina. Celá částka 100,- Kč jde na veřejnou sbírku. Cihličku si můžete objednat na e-mailu: zelenesrdce@atlas.cz

Přírodní rozmanitosti Vysočiny

V letošním roce byl ukončen projekt Přírodní rozmanitost Vysočiny, jehož cílem bylo doplnit mezery ve znalostech výskytu a rozšíření druhů v Kraji Vysočina. Pozornost byla soustředěna zejména na vzácné, ohrožené a chráněné druhy, jelikož jednou z příčin úbytku biologické rozmanitosti je nedostatek údajů o jejich výskytu, což může vést k nekvalifikovaným rozhodnutím při strategickém plánování, územním plánování i při činnostech orgánů ochrany přírody. Projekt byl zaměřen na 18 vybraných taxonomických skupin (ptáci, obojživelníci, motýli, brouci, mravenci, vážky, sekáči, pavouci, pancířníci, chvostoskoci, žížalovití, stejnonožci, mnohonožky, stonožky, měkkýši, houby, mechorosty a cévnaté rostliny).

Výsledky jsou zveřejňovány na webu www.prirodavysociny.cz

Hledáme zapomenuté drobné památky a oceňujeme ty, kteří je obnovují

 Hledáme zapomenuté drobné památky

Hledáme zapomenuté kříže, Boží muka, kapličky a další drobné památky na okrese Pelhřimov. Víme o mnohých, ale ne o všech.

Možná i díky informaci od vás se nám je podaří zachránit. Děkujeme. Psát můžete na zelenesrdce@atlas.cz  

Křížek v polích děkuje

Máte ve svém okolí někoho, kdo se zasloužil o záchranu kříže (nebo jiné drobmé památky) a stará se o údržbu? Určitě si zaslouží poděkování. Cena "Křížek v polích děkuje" určitě udělá radost. Napište nám na zelenesrdce@atlas.cz , kdo by si ji zasloužil.

Právě pracujeme na.....

to je omyl, nejsme v peřinách

.....na přípravě akcí a projektů v roce 2018 

.....na úpravách tohoto webu

....na mapování a obnově památek 

....na kontrolách ptačích budek

Děkujeme za podporu v roce 2018:

   

.. zde může být i vaše jméno, nebo  logo.

Obnovu drobných památek v roce 2018 podpořil pan Jan Dokulil a Město Horní Cerekev.  Děkujeme.

Podpořte s náma.....


Menu


Krátké zprávy

Nové letáčky 17.12.2017

Letackynove S podporou Města Humpolec jsme letos vydali tři nové letáčky. Dva k výstavě Pomáháme přírodě o domácí ekologii a jedn o drobných památkách v okolí Humpolce. Letáčky jsou k mání v infocentru v Humpolci a na našich akcích.

Pod stromeček Skuečný dárek 6.12.2017

Nevíte  co darovat pod stromeček? Darujte skutečný dárek. Pomůžete tak lidem, kteří to skutečně potřebují. Více na www.skutecnydarek.cz

Kříž u Ústrašína 6.12.2017

Zatím poslední kříž, který se nám letos podařilo obnovit, je nedaleko Ústrašína. 

Čištění ptačích domácností 8.11.2017

Začínáme čistit a opravovat ptačí budky po hnízdění a připravovat je znovu pro své nájemníky příští rok.

« Novější | Starší »

Toplist