Občanské sdružení Zelené srdce z.s.

     Naše srdce mají blízko k přírodě, a proto se naše občanské sdružení jmenuje Zelené srdce.  Hlavní cíle našich programů jsou zaměřeny na ochranu drobných památek, krajiny a přírody,  vztahu člověka k nim, ale také vztahu člověka k člověku.

Zaujalo Vás to, co děláme?  Prosíme  Vás o pomoc a podporu.  Díky Vám můžeme dál pomáhat. 

Vaše pomoc nám pomáhá pomáhat přírodě a památkám, ale je pro nás i důležitou pomocí morální, že to, co děláme má v dnešní době smysl. Děkujeme. Pavel Koubek - předseda sdružení Zelené srdce.                              

Sypejte ptáčkum

Hmyzu ubylo až o 70%, ubylo i nejrůznějších semínek planých rostlin. To je důvod, proč nečekat s přikrmováním ptáčků na sněhovou peřinu, ale začít už v těchto dnech. Ptáci si řeknou, zda už to potřebují a naplněné krmítko je pro ně jistota, že když nenajdou přirozenou potravu, mají kam se vydat. Na tvaru ani velikosti krmítka nezáleží. Důležité je, aby ptáčky neohrožovala kočka, nedocházelo k vlhnutí a znečišťování krmení. Spíš záleží, jak často můžete krmítko kontrolovat a podle toho jej zvolit. Před okny domu, kde můžu doplňovat průběžně podle potřeby, používám obyčejné dřevěné krmítko. Na místech, kde nejsem každý den, se mi osvědčila krmítka se zásobníkem a to dřevěná i modernější plastová. Nejlepším krmením jsou slunečnicová semínka. Někdy do nich přisypávám i trošku (1:10) jiných semínek (loupaný oves, vločky, mák, proso, len), protože ne všichni návštěvníci ocení slunečnici. Určitě do krmítka nepatří zbytky z našeho stolu. Z okna právě koukám na ptáčky na lojových koulích. Moc nedoporučuju kupovat ty nejlevnější v supermarketech. Nejsou moc kvalitní a ptáčkům moc nechutnají. Hlavně jsou v síťkách. Drobní pěvci se můžou do síťky zamotat. Celou síťku můžou utrhnout, nebo sebrat spadlou na zemi jiné druhy živočichů, kterým plast v žaludku moc nepomůže. Doporučuju tedy používat koule bez sítěk, které se dávají do krmítek, nebo je ze sítěk alespoň vyndat. Tím, jak je krajina pro ptáky stále měně úživná, tak je přikrmování stále důležitější. Krásné  dny přeje ze Zeleného srdce Pavel Koubek.

Jak na budky pro sýkorky?

vhodná budka  Venku to sice ještě nevypadá, ale sýkorky už se za slunečných dnů ozývají jarně a pokukují po nějakém vhodném bydlení pro nadcházející hnízdění. Možná uvažujete o vyvěšení budky pro sýkorky a řešíte, kde takovou budku sehnat. Jestli to umíte se dřevem a máte pár kousků prkýnek, tak to zvládnete sami. Budka má vnitřní rozměry 12x12x24 cm. Dno budky by mělo být mezi stěnami, aby do budky nezatékalo. Stejně tak střecha by měla přesahovat, aby byla budka chráněna před deštěm. Vletový otvor 3,2 cm je v horní třetině přední stěny budky. Je dobré nezapomenout, že budku je potřeba po hnízdění vtuhle budku nebratyčistit od starého hnízda a někudy se do ní musíte dostat (střecha, stěna). Budky se vyvěšují nejméně 2m vysoko. Tyhle budky obsazují všechny druhy našich sýkor, brhlíci, vrabci…. Jestli si na stlučení budky netroufnete sami, tak pomůže třeba truhlář. Jestli uvažujete, že si budku koupíte, tak doporučuju opravdu dávat pozor, co kupujete. Spousta budek v obchodech, nebo i na internetu je pro hnízděné nevhodná. Sice vypadají krásně a zajímavě, ale jsou z nevhodného materiálu (po prvním roce se vám rozpadnou), nebo jsou špatně udělané – teče do nich při dešti, mají špatné rozměry. Ptáci v nich třeba i zahnízdí, ale nebude jim tam dobře. Doporučuju tedy klasické dřevěné budky, nebo novější ale dražší dřevocementové.

Ani letos větší opravy u kaple sv. Anny nezačnou

 dnes Dočká se v letošním roce kaple sv. Anny u Pelhřimova zahájení dalších oprav? Odpověď na tuto otázku je krátká. Nedočká. Začneme ale od začátku. Kaple se do stavu částečné zříceniny dostala za minulého režimu, kdy nebylo umožněno církvi uskutečnit nutné opravy. Po revoluci zůstaly z kaple takřka už jen obvodové zdi zarůstající keři. V roce 2007 vzniklo Občanské sdružení Zelené srdce, které se snaží mimo své další aktivity kapli zachránit. Postupně se podařilo kapli vyčistit od odpadků a suti, odstranit náletové dřeviny. V letech 2010 a 2011 se podařilo sehnat peníze a zakonzervovat obvodové zdi a na části kaple postavit dočasnou střechu, která chrání zachovanou klenbu nad presbytářem. Aby bylo možkdysiné požádat o dotaci a kofinancovat ji, založilo sdružení veřejnou sbírku a postupně šetří korunku ke korunce. Nebylo to jednoduché, ale podařilo se i připravit projekt obnovy kaple. Kaple je ve vlastnictví církve, ale církev ji dál využívat nehodlá. Světýlkem na konci tunelu byla před dvěma lety informace, že o převod a následnou opravu kaple má zájem město Pelhřimov. Nějakou dobu trvalo schválení možného převodu na město ze strany církve. To je již schváleno. Rozhodnutí je na městě Pelhřimov, ale to podle našich informací podmiňuje převzetí kaple převodem dalších pozemků z majetku církve. Toto však církev musí znovu projednat. Jestli se nestane zázrak, není rozhodnutí otázkou týdnů a ani měsíců. Aktuálně tedy není možné dokončit projekt a ani žádat o stavební povolení, dotace a zahájit větší opravy. Církev do toho nepůjde, protože již dala souhlas s převodem kaple. Město do toho nepůjde, protože není vlastníkem kaple. Sdružení Zelené srdce do toho bez vlastníka jít také nemůže. Po deseti letech začíná dosluhovat dočasná střecha a do kaple začíná znovu zatékat. Opraveným korunám zdí čas a počasí také nedělá dobře a začínají se znovu rozpadat. Sdružení Zelené srdce se bude v letošním roce opět starat o úklid v kapli, kolem kaple a doufat, že to kaple ještě vydrží. Rozhodnutí je na straně města Pelhřimov. V případě, že by k převodu došlo, je sdružení připraveno předat městu projekt, podílet se na financování prostřednictvím peněz z veřejné sbírky a starat se dál o běžnou údržbu kaple a její využití. Za současného stavu se ale také může stát, že snahu o záchranu této památky prostě vzdáme. Pavel Koubek – sdružení Zelené srdce

Podpořte sbírku na záchranu kaple sv. Anny

Naannu   Myslíte, že má smysl zachraňovat krásná místa? Kaple sv. Anny u Pelhřimova patří k jedním z nich.  Občanské sdružení Zelené srdce se snaží prostřednictvím veřejné sbírky sehnat peníze na její záchranu a proměnit zapomenuté místo znovu v krásné. Veřejnou sbírku můžete podpořit zasláním jakékoliv částky na účet 2700608913/2010.  Ke dni 9. prosince 2020  je na účtě 142 568,- Kč. Děkujeme za vaši podporu.

Podpořit záchranu kaple můžete i zakoupením benefiční cihličky z chráněné dílny Fokus Vysočina. Celá částka 100,- Kč jde na veřejnou sbírku. Cihličku si můžete objednat na e-mailu: zelenesrdce@atlas.cz

Hledáme zapomenuté drobné památky a oceňujeme ty, kteří je obnovují

 Hledáme zapomenuté drobné památky

Hledáme zapomenuté kříže, Boží muka, kapličky a další drobné památky na okrese Pelhřimov. Víme o mnohých, ale ne o všech.

Možná i díky informaci od vás se nám je podaří zachránit. Děkujeme. Psát můžete na zelenesrdce@atlas.cz  

Křížek v polích děkuje

Máte ve svém okolí někoho, kdo se zasloužil o záchranu kříže (nebo jiné drobmé památky) a stará se o údržbu? Určitě si zaslouží poděkování. Cena "Křížek v polích děkuje" určitě udělá radost. Napište nám na zelenesrdce@atlas.cz , kdo by si ji zasloužil.

Právě pracujeme na.....

to je omyl, nejsme v peřinách

.....na přípravě akcí a projektů v roce 2021 

.....na úpravách tohoto webu

....na mapování a obnově památek 

....na kontrolách ptačích budek

Děkujeme za podporu v roce 2020

Nfp Image001-1

.. zde může být i vaše jméno, nebo  logo.

Město Humpolec podpřilo osvětu a praktickou ochranu přírody v Humpolci. Děkujeme

Společnost AUTO RACEK a.s.  pro naši činnost zakoupila ptačí a netopýří budky. Děkujeme.

 Nadační fond pro Pelhřimovsko podpořil připravu projektu na obnovu kaple sv. Anny a obnovu křížků v polích. Děkujeme

Podpořte s náma.....


Menu


Krátké zprávy

Naučná stezka Křížek v polích 28.11.2020

Stezka1

Stezka2Pracujeme na opravě a údržbě informačních panelů naší naučné stezky Křížek v polích.

Studánka Rousinovká kašna 15.11.2020

Kasna1

Kasna2Studánka Rousinovská kašna má novou střechu.

Kříž u Herálce 14.11.2020

 2heralec2Podařilo se nám dokončit obnovu dalšího kříže tentokrát nedaleko Herálce.

Kontrolujeme budky 12.11.2020

Kontrolujeme, čistíme a také přesouváme budky pro sýkorky z jehličnanů na listnáče z důvodu kůrovcového kácení.

« Novější | Starší »

Toplist